62 miliardy na Polskie Sieci Energetyczne. Co na to spółki sektora?
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. planują zainwestować do 2036 roku prawie 62 miliardy złotych w rozwój krajowych sieci. Jak poinformowano w komunikacie omawiającym Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej, zakłada on realizację 252 sieciowych zadań inwestycyjnych, budowę 5 225 km torów linii 400 kV oraz 775 km linii HVDC, a także powstanie 27 nowych i modernizację 110 stacji elektroenergetycznych.
2023-06-21, 14:45

Plany inwestycyjne PSE zakładają m.in. przyłączenie nowych, stabilnych źródeł wytwórczych i magazynów energii; wyprowadzenie mocy z polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku; wyprowadzenie mocy z elektrowni jądrowych; integrację lądowych źródeł OZE z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym; zwiększenie potencjału sieci krajowych do transportu energii przez Polskę jako hub tranzytowy; zasilenie w energię elektryczną nowych odbiorców przemysłowych, w tym w specjalnych strefach ekonomicznych; wsparcie rozwoju elektromobilności i elektryfikacji ciepłownictwa oraz zasilenie CPK, w tym kolei dużych prędkości.

Na rewolucji polskiego systemu elektroenergetycznego skorzystać mogą spółki zajmujące się wykonawstwem w branży przesyłu gazu oraz energii elektrycznej, np. notowany na GPW Atrem S.A.

Atrem widzi szansę w rozwoju polskiego systemu elektroenergetycznego w związku z koniecznością gruntownej modernizacji krajowego systemu dystrybucji i przesyłu. Integracja z OZE czy konieczność rozwiązania problemu magazynowania energii – tutaj również mamy szanse wykorzystać nasze kompetencje, magazyny energii najlepiej zlokalizować w ramach budowanych przez nas głównych punktów zasilających. Przy akcentowanych przez PSE zadaniach, nasza spółka z pewnością mogłaby wykorzystać swoje kompetencje” – mówi prezes spółki Andrzej Goławski.

W których obszarach szczególnie Atrem widzi ciekawe szanse do wykorzystania? „Pracowaliśmy przy inwestycjach zarówno w farmy wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne. W Europie nisza ta jest dużo bardziej wypełniona, w Polsce jest jeszcze sporo do zagospodarowania. Duży potencjał widzimy w farmach morskich – Polska ma najlepsze warunki wietrzne na Bałtyku. Plany wykorzystania tego wydają się słuszne i nieuniknione. Wymaga to jednak znacznych nakładów, bo obecnie linie na Pomorzu są na granicy wytrzymałości. Atrem przygotowuje się do ekspansji na ten rynek, jednocześnie z ciekawością oczekując tego typu projektów” – podsumowuje Andrzej Goławski.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Celem spółki jest świadczenie usług przesyłowych energii elektrycznej, przy zachowaniu wymaganych kryteriów bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

KONTAKT / AUTOR
Anita Prądzyńska-Bucław
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.