Wyniki Atrem S.A. za III kwartały 2021 roku
Atrem S.A., działająca w branży automatyki i elektroenergetyki oraz realizująca kontrakty w zakresie OZE i gazownictwa, opublikowała wyniki za III kwartały 2021. Przychody spółki wyniosły 68,9 mln PLN, a EBITDA 2,6 mln PLN. W raportowanym okresie wygenerowano zysk z działalności operacyjnej na poziomie 0,8 mln.
2021-11-19, 18:54

Przychody Atremu w III kwartałach 2021 roku wzrosły rok do roku o 33%, zysk operacyjny zaś o 74%.

Realizacja przychodów kształtuje się nieproporcjonalnie w trakcie trwania roku. W II półroczu 2021 roku – podobnie jak w roku ubiegłym – spółka zakłada wyższe zaangażowanie na kontraktach. Wynika to m.in. z warunków atmosferycznych, specyfiki realizowanych kontraktów, terminów umownych oraz fazy realizacji, w jakiej się znajdują budowy – tłumaczy Andrzej Goławski.

Swój udział we wzroście przychodów miał przede wszystkim segment automatyki, który zajmuje się świadczeniem usług inżynieryjnych z zakresu automatyki przemysłowej, aparatury kontrolno-pomiarowej, przebudowy gazowych stacji redukcyjno-pomiarowych, telemetrii, teletechniki, regulacji, elektroniki, metrologii oraz świadczy usługi z zakresu instalacji klimatyzacyjnych, wentylacji i ogrzewania. W segmencie tym przychody wzrosły do 43,1 mln, względem 26,2 mln zł. wypracowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wzrost sprzedaży w segmencie automatyki wynika w głównej mierze z ostatniej fazy realizacji kontraktu Muzeum Enigmy  w Poznaniu oraz realizacji kontraktu Tłocznia Odolanów – mówi Andrzej Goławski, prezes zarządu Atrem S.A.

Drugi segment działalności – elektroenergetyka, świadczący usługi z zakresu energetyki niskich, średnich i wysokich napięć dla klientów z branży energetycznej, budowlanej oraz przemysłowej, zanotował przychody zbliżone rok do roku, i było to 25,8 mln zł. W ramach tego segmentu spółka realizuje także kontrakty z obszaru odnawialnych źródeł energii, w raportowanym okresie o wartości 23,3 mln PLN netto. Dynamiczny rozwój tej branży może wpływać na przychody Atremu w nadchodzących okresach.

Atrem widzi szansę w rozwoju polskiego systemu elektroenergetycznego w związku z ekspansją OZE, nowymi przepisami i wywołaną przez to koniecznością gruntownej modernizacji polskiego systemu dystrybucji oraz przesyłu. Rozwój ten wywołuje także konieczność rozwiązania problemu magazynowania energii – tutaj również mamy szanse wykorzystać nasze kompetencje - magazyny energii najlepiej zlokalizować w ramach budowanych przez nas głównych punktów zasilających” – tłumaczy Andrzej Goławski.

Spółka wygenerowała w III kwartałach 2021 roku zysk z działalności operacyjnej na poziomie 0,8 mln PLN, wobec zysku 0,5 mln PLN w 3Q2020. Zysk brutto wyniósł  0,16 mln PLN, wobec straty r/r na poziomie 0,12 mln PLN, a strata netto -1,6 mln PLN, wobec minimalnego zysku w analogicznym okresie 2021 r. Spadła rentowności brutto na sprzedaży z 13,7% w 2020 roku do 12,1% w 2021 roku.

Główny wpływ na to miało wejście w fazę realizacji kontraktu z początku 2018 roku, na który zawiązano rezerwę na stratę, co istotnie obniża średnią marżę. Celem jaki stawiany jest przez zarząd wszystkim ośrodkom zysku w spółce, jest trwała poprawa rentowności na realizowanych kontraktach oraz istotna poprawa pozycji finansowej kontraktów – zapowiada prezes.

Atrem S.A. od 2007 r. jest notowany na warszawskiej GPW, a od 2019 roku znajduje się w strukturach Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. Spółka zamierza dobrze wykorzystać potencjał jakim dysponuje funkcjonując w ramach tego konglomeratu, optymalizując koszty i wykorzystując dostępne synergie.

KONTAKT / AUTOR
Anita Prądzyńska-Bucław
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.